Az influenza évtizedek óta életünk része, az ősz beköszöntésével szinte már természetes, hogy beindul a szezonja. Az időközben megjelenő koronavírus-járvány pedig arra hívta fel a figyelmet, hogy a légúti fertőzések akár súlyos szövődményekkel is járhatnak. Mivel az influenzának és szövődményeinek is minden évben sok halálos áldozata is van, ezért továbbra is a védőoltás a legjobb védekezési mód. (1)
A továbbiakban az alapvető tudnivalók ismétléséről kérdeztük dr. Pálffy Beáta szakgyógyszerészt, aki elsőként szervezett egy széles klinikai körben Post Covid konferenciát.
Ha mozgásszervi problémánk van, fáj a vállunk, a térdünk, - különösen 40-50 év felett - gyakran rámondjuk: biztos reuma. Különböző testrészeik fájdalmai sokszor még a naponta szükséges alvást is gátolják. Kérdéseinkre dr. Halász Katalin reumatológus szakorvos a Szent János Kórház Reumatológiai Osztályának főorvosa – a Magyar Reumatológusok Egyesülete, a Magyar Oszteoporózis és Oszteoarthrológiai Társaság tagja - válaszol.
A minap kismama barátnőm aggódva mesélte, bár anyatejen nőtt fel 8 hónapos koráig fia, most, hogy már nem szopik, a tejet semmilyen formában nem kéri. Más gyermek, - vagy akár felnőtt – a halas ételeknek már a hallatán is megborzong. Ez vajon az ember természetes reakciója volna az un. ételallergia ellen vagy valami más. Egyáltalán, mi is az az ételallergia, mitől van az, hogy az egyik embernek a tejtől, a másiknak a lisztes ételektől – és még sorolhatnánk az ételek listáját, – kisebb-nagyobb allergiás tünetei jelentkeznek. Kérdéseinket dr. Barna Mária professzor asszony válaszolta meg.